bir son mu yoksa yeni bir başlangıç mı?

Standard

İlk yoga dersim… Dersin son ve en zor duruşu… Savasana, derin gevşeme ve dinlenme pozisyonu… Kıpır kıpır bir insanım ben, zihnim de kıpır kıpır… Nasıl yatarım ben birkaç dakika hareketsiz? Her iki saniyede bir başımı kaldırıyorum yerden, çevreme bakıyorum, öğretmene bakıyorum. Yok hayır bitmedi bu işkence, yatmaya devam…

PhotoFunia-84fb8eYıllar önceydi bu yaşadıklarım… Şimdi “savasana” en sevdiğim duruş. Hatta gün içinde biri bana hadi biraz “savasana” yapalım dese, hiç hayır demem. Nedir seneler içinde değişen? Neydi bu savasana ve ben nasıl alıştım benim için işkence olan bu duruşa?
“Savasana”, tam çevirisi ceset pozisyonu… Ancak ben yoga gibi olumlu ve güzel bir felsefede “ceset” kelimesini kullanmak istemiyorum. Bu nedenle derslerimde derin gevşeme ve dinlenme pozisyonu olarak nitelendiriyorum “savasana”yı. Kelime anlamından da anlaşıldığı gibi, “savasana” bir ceset gibi yatmayı gerektiriyor. Yani beden hareketsiz, nefes dingin ve sakin, zihin suskun… Peki her zaman bu mümkün mü? Ya da sizce kolay mı?
Bana göre, “savasana” yoga asanaları içinde en zoru. “Savasana”da kalabilmek için öncelikle zihni susturmak gerekiyor. Bunun için de nefesin sakin olması gerek. Beden, ancak ve ancak zihin ve nefes sakinleştiğinde hareketsiz durabilir çünkü. Yani, “savasana” sadece öylesine yatmak değil tıpkı “tadasana”nın (dağ duruşu) sadece ayakta durmak olmadığı gibi…
İşte tüm bu nedenlerle, “savasana” yoga duruşları içinde en zoru. Birçok kişi için, hareketsiz yatmak zaten başlı başına bir sorun. Özellikle aktif bir hayat yaşayan ve mizaç itibarıyla hareketli olan kişiler için. Bir de, sadece hareketsiz yatmak yetmiyor. Hareketsiz yatarken, zihnin ve nefesin de sakinleştirilmesi gerek. Zihin bir yerlere gitmemeli, o an nerdeysek orda kalmalı… Şimdi bu ne demek diye düşünüyor olabilirsiniz? Kısaca açıklayacak olursak, “savasana”da yatarken zihnimiz de sınıfta olmalı. O anda kalmalı. Dersten önce başımıza gelen bir olayı ya da dersten sonra yapmamız gerekenleri düşünmemeli… Sadece ana odaklanmalı… Tabi ki, bu bu kadar kolay birşey değil. Tam da bu nedenle zaten “savasana” yoganın belki de en zor duruşu…
“Savasana” demek herşeyi bırakmak demek, vazgeçmek demek aynı zamanda. Bedenimizi yere teslim etmek, toprağın enerjisiyle zeminde erimek demek, bedenin yok olması demek, bedeni hissetmemek demek.. Bunun da yolu, bedenimizin tüm noktalarını rahatlatmaktan ve serbest bırakmaktan geçiyor. Ayak parmaklarımızdan başlayarak başımızın en tepesine kadar her bir organımızı, bedenimizin her bir noktasını öncelikle sıkıp kasıp sonra rahat bırakmak, “savasana” için çok iyi bir hazırlık olabilir çünkü herşeyin başı gevşemek… Ayak parmaklarımızdan başımızın en tepesine kadar bedeni bir kere taradıktan sonra, vücudumuzda hala bir gerginlik hissediyorsak bedenimizi bir tur daha gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir.
Bedenimizi tekrar tekrar tarayıp, tamamen gevşetip rahatlattıktan sonra, nefese odaklanmak anda kalmak için iyi bir yöntem olabilir. Nefeslerimizi saydığımızda zihnimiz sadece nefes alışverişlerimizle ilgilendiği için başka yerlere kayıp gidemez. Böylece anda kalırız. Anda kaldıkça da, ruh-beden-zihin birliği ve bütünlüğü, yani meditasyon, bizden hiç de uzakta değildir. Zaten gözlerimiz kapalı, gözlerimiz kapalı olduğunda zihnimiz de susuyor zaten… Bir de nefesimize odaklandığımızda, anın tadını çıkarmamamız için hiçbir engel yok.
“Savasana”… Tüm yoga derslerinin sonu, son asanası, son duruşu… Eğer yogayı hayatla karşılaştırırsak, derin gevşeme ve dinlenme pozisyonuna yani “savasana”ya gelene kadar bir sürü aşamadan geçiyoruz. Tıpkı doğmak, büyümek, yaşamak, olgunlaşmak, yaşlanmak ve ölmek gibi. “Savasana”da bedenin, zihnin ve ruhun bir süreliğine ölümü gibi. Bu nedenle, herşeyi bırakmak demek, vazgeçmek, kendini bırakmak, adamak, tamamen yok olmak, erimek ve geçici ölüm demek. O an ne hissediyorsak onu yaşamak demek. Mutlu hissettiğimiz bir dersin sonunda dudaklarımızda bir gülümsemeyle yerde uzanmak demek, yoga dersi bizde bir takım duygular uyandırdıysa onları hissetmeye devam ederek yere uzanmak demek, belki gözleriminden sessiz yaşların akması demek, belki kalbimizin acıması, belki de karın ağrıları çekmemiz demek. Ama herşeyden önemlisi, tüm yaşadıklarımızı ve hissettiklerimizi kabul edip, sadece gözlemleyip, sadece izleyici olup, gelip geçmesini izlemek demek.
Yaklaşık altı yıllık yoga geçmişimde, en zorlandığım duruş artık en sevdiğim ve keyif aldığım duruş oldu. Bana tüm bu hissettirdikleri sebebiyle… Eskiden bir iki saniyelik bir “savasana” bile bana zor gelirken, şimdi biri bana “yavaş yavaş nefeslerimizi derinleştirelim ve el ve ayak bileklerimizi çevirerek bedenimizi uyandırmaya başlayalım” demezse “savasana”dan kalkmayı hiç düşünmüyorum. “Savasana” yoga derslerinin son duruşu ve sonu… Ancak bir son olmadan yeni bir başlangıç, uyanma, uyanış, yeniden doğuş olmaz ki… İşte “savasana” hem bir son hem de bir uyanış ve yeniden doğuş… Böyle düşününce, size “savasana” yoganın en zor duruşu mu?

Reklamlar

About burcuyircali

Hayata bambaşka bir meslek dalında atılmış ve 30 yaşından sonra kendini yoga dünyasının içinde bulan biri... Günde üç vardiya halinde bilgisayar başında ingilizce haber yazan biriyken, sırt ve bel ağrılarından muzdarip olup bir anda kendini yogada bulan ve kıpır kıpır yaşantısını yogayla sakinleştiren biri... Son beş yıl içinde yogayla dinginleşen, ve aslında kendini bulan biri... Tüm bu nedenlerden dolayı, yoga eğitmeni olmaya karar veren, hayatının akışını bir anda değiştiren, yoga önündeki tüm engelleri kaldıran ve kendini tamamen yogaya adayan biri... Sürekli yoga içinde olmayı, birşeyler okumayı, yaratmayı, insanlarla yogayı paylaşmayı ve yaşamayı seven biri... Gezmeyi, değişik deneyimler edinmeyi, okumayı, bazen yalnız başına kalmayı, bazen de etrafında binlerce insan olmasını seven biri... Kısacası herkesten bir parça içeren, herkes gibi olan biri...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s